Salon Muzyczny im. F. Nowowiejskiego

DSC_0020-1

Salon Muzyczny im. F. Nowowiejskiego – Muzeum

Zapraszamy do zwiedzania:
– poniedziałek – nieczynne (ewentualnie do uzgodnienia tel.),
– wtorek – piątek – 9.00 – 17.00,
– sobota – 8.00 – 16.00.
Bilet normalny – 2 zł, ulgowy 1 zł.

11-010 Barczewo, ul. Mickiewicza 13
tel. 89 674 04 79, e-mail: salonmuzyczny@barczewo.pl

fb-100  >>> SalonMuzycznyMuzeumF.NowowiejskiegoBarczewo<<<

 

Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty i organizatora życia muzycznego, twórcy Hymnu Warmińskiego, opery Legenda Bałtyku, melodii do słów M. Konopnickiej Rota i wielu innych – mieści się w budynku, na miejscu którego znajdował się dom rodzinny kompozytora. Wcześniej istniało tu Muzeum biograficzne. Zgromadzono tu pamiątki po Nowowiejskim: fotografie, plansze, nuty, rękopisy utworów i utwory drukiem, dyplomy, rzeczy osobiste, m.in. frak, a także pianino i maskę pośmiertną kompozytora. Znajduje się tu także fortepian, na którym miał grywać Nowowiejski, biurko i szafa, będąca niegdyś własnością kompozytora. Możemy tu podziwiać zabytkowe piece, pozyskane z Woryt, Reszla i Olsztyna oraz dwie drewniane figury  „św. Agaty i św. Rozalii ” wykonane w XIX w., pochodzące z Bramy Południowej, zwanej Olsztyńską, a także zabytkowe krucyfiksy pochodzące z kapliczki przy ulicy Mostowej. Odbywają się tu koncerty, wystawy i zajęcia gry na instrumentach.
Muzeum, a obecnie Salon Muzyczny, istnieje od 1961 r. i prezentuje cenne pamiątki po kompozytorze, m.in. fortepian, meble, rękopisy, fotografie, odznaczenia, zbiory nut i inne. Odbywają się tu lekcje muzealne, gry na instrumentach, koncerty, spotkania, wystawy.
W Salonie znajdują się również pamiątki dotyczące historii Barczewa, biblioteka muzealna oraz „Pracownia Barbary i Andrzeja Hulanickich”.

Fragment pracowni Barbary i Andrzeja Hulanickich  Salon Muzyczny Salon Muzyczny