100-lecie Hymny Warmińskiego

Uczcijmy razem 100 lat Hymnu Warmińskiego!

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie ogłasza akcję z okazji 100. rocznicy „Hymnu Warmińskiego” Feliksa Nowowiejskiego!

Z okazji tak ważnego jubileuszu zaśpiewajmy „Hymn Warmiński” online! Zasady są proste.

Zgłoście chęć udziału w naszej akcji na adres mailowy: salonmuzyczny@barczewo.pl.
W odpowiedzi zwrotnej otrzymacie szczegóły wydarzenia. Następnie nagrajcie filmik video telefonem ze swoim wykonaniem pieśni i wyślijcie do nas mailem. Ze wszystkich nagrań stworzymy jedną całość na pamiątkę 100-lecia Hymnu Warmińskiego! Będzie to niezwykłe historyczne uczczenie hymnu naszego regionu, a także niezwykłe archiwum waszych-naszych głosów!
Do dzieła! Na wasze zgłoszenia czekamy do końca czerwca 2020 r.!

W razie jakichkolwiek pytań, dzwońcie pod numery telefonów:
89 514 82 81 (Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie)
89 674 04 79 (Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie)

W 2020 roku mija 100 lat od powstania „Hymnu Warmińskiego”, skomponowanego przez Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora urodzonego w Barczewie (dawniej Wartenburg), w którym od prawie 60 lat istnieje muzeum, czyli Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego. Kompozytor jako uczestnik działań plebiscytowych, w maju 1920 r. skomponował „Hymn Warmiński”, który po raz pierwszy został wykonany 2 czerwca 1920 r. w Olsztynie. Patriotyczna pieśń odegrała ważną rolę w okresie plebiscytu i później w walce Warmiaków przeciw germanizacji. Pieśń jest hymnem i hejnałem miast, który rozbrzmiewa z wież ratuszowych w Olsztynie i Barczewie.